BÜLENT ÖZ CHP ÇANAKKALE MV. GÖRMÜYOR, DUYMUYOR, KONUŞMUYORSUNUZ !!! - 30 11 2016

200 İzlenme
Published
ÇOCUKLARIMIZ YANIYORLAR SUSUYORSUNUZ. TECAVÜZE UĞRUYORLAR YİNE SUSUYORSUNUZ.GÖRMÜYORSUNUZ, DUYMUYORSUNUZ.
------------------------------------------------------------------------------
TBMM TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI
Dönem: 26 Yasama Yılı: 2 Tarih: 30.11.2016 Birleşim: 29 Ham Tutanak Sayfası:449-453
Konuşmacı: BÜLENT ÖZ Seçim Çevresi: #ÇANAKKALE
Tutanak Metni:
--------------------------------------------------------------------------------
BÜLENT ÖZ (Çanakkale) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; madde üzerinde grubum adına söz aldım, hepinizi saygıyla selamlarım.
Dün Adana'da yavrularımız birer birer can verirken tüm Türkiye, 78 milyon birer birer öldü, kahroldu çünkü onlar çocuktu, onlar okumak için öldüler çünkü onlar devlette sığınacak kapı bulamadıkları için cemaatlerin kucağına itildi. Bu çocuklar devlete emanetti, bu çocuklar size emanetti. Siz emaneti cemaatlere teslim ettiniz. Konya'da, Diyarbakır'da, bugün de Adana'da emanete sahip çıkmadınız; sahip çıkmamanın bedelini de ödemiyorsunuz. Çocuklarımız yanıyorlar, susuyorsunuz; tecavüze uğruyorlar, susuyorsunuz; işkence görüyorlar, yine susuyorsunuz, görmüyorsunuz, duymuyorsunuz, konuşmuyorsunuz. Gün gelir devran döner kızlarımızı yakan o korlar yağmur olur üzerinize yağar efendiler.
İlkokul öğrencilerine yurt açma yasağına rağmen öğrencilerin kaldığı bu yurda kimler göz yummuştur? Yurtlar başka ellerin değil, devletin kontrolünde olmalıdır. Daha kaç 15 Temmuz yaşamamız gerekir ki aklınız başınıza gelsin? Cemaatlere "Dur" demek için hep bir musibet mi bekleyeceğiz? Kamuoyu bu sorulara cevap ararken Hükûmet hâlâ ders almış değil. Neden her olaydan sonra yayın yasağı getiriyorsunuz, neyi gizliyorsunuz? Güneş balçıkla sıvanmaz, hiçbir cevap bu ayıpları örtemez, Soruşturmaların üzerine cesaretle gidileceğine artık milletimiz inanmıyor. Türk milleti, bu faciaların son bulması için adaleti sağlamanızı bekliyor sizlerden.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Değerli milletvekilleri, hükûmetleriniz döneminde millî eğitimin kamusal olma niteliğini ortadan kaldırıp eğitimi ticaretleştirdiniz. Parası olana kaliteli ve bilimsel eğitim sunulan bir yapı inşa ettiniz. KPSS'den 80 puan, 90 puan almış öğretmenler değil torpilli olan öğretmenler atanıyor. Yönetici atama işini de berbat ettiniz. Sınav açıyorsunuz, sınavdan 95 alan, 100 alan öğretmeni değil sarı sendikanıza üye olan öğretmenleri müdür ya da müdür yardımcısı yapıyorsunuz. Yirmi beş yıllık öğretmen merkeze gelemezken yirmi beş yaşındaki öğretmeni idareci yapıp merkeze çekiyorsunuz. Şeytanın bile aklına gelmeyen yöntemler devri iktidarınızda hayat buldu. Sonuç ise eğitimde başarısızlık, eğitimde çöküş.
Milletin çocuklarını hayata hazırlayın değerli milletvekilleri, değerli iktidar. Eğitim eskiden bu ülkede yoksul Anadolu çocukları için hayatın bir parçası olmanın, yaşama tutunmanın bir aracıydı. Bu politikalarla devam ederseniz on yılın sonunda yüz binlerce işsiz yetiştirmiş olacaksınız.
İlkokullarda din kültürü ve İngilizce derslerine branş öğretmenleri girerken görsel sanatlar ve müzik gibi derslerde de branş öğretmenlerinin girmesi sağlanmalıdır.
Bu tasarıyla çocuk işçiliğini özendireceksiniz, lütfen bundan vazgeçin.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Çanakkale Gökkuşağı Kolejini öğrenci talebi olmamasına rağmen imam-hatip lisesine dönüştürdünüz. Okulun üç katında 110 imam-hatip lisesi öğrencisi eğitim görürken 750 ilkokul öğrencisi aynı binanın iki katında eğitim görmektedir, şu anda durum bu. İlkokul çocuklarının bulunduğu katlarda iki tuvalet olmasından mı bahsedeyim yoksa 750 ilkokul öğrencisinin ergen 110 imam-hatip öğrencisiyle aynı binada eğitim görmesinden mi bahsedeyim. Sizi 4+ 4+4'ü getirirken temel gerekçeniz neydi? "Yedi yaşındaki çocuk ile on dört yaşındaki çocuğun aynı binada eğitim görmesi pedagojik açıdan sakıncalı. dediniz. Şimdi ne değişti de bu çocukları aynı binaya mecbur ettiniz? Kendi ruh dünyanızı, yaşam biçiminizi herkese dayatma çabasından vazgeçin artık.
Değerli milletvekilleri, cumhuriyet hepimizin. Cumhuriyet sayesinde on dört yıldır iktidardasınız. Milletin DNA'sıyla oynamaktan vazgeçin. Bu toplumun genetiğine uymayan başkanlık sistemi hayalinden de vazgeçin.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Son olarak, arkadaşlar, içinizdeki bir vicdanlı sese teşekkür etmek istiyorum, Kocaeli Milletvekili Sayın Çakır'a. (Mikrofon kesildi) Sayın Çakır, dün Adana'daki vahim olaydan sonra, "Bizi affedin, bize hakkınızı helal edin, üzerimizdeki haklarınızı koruyamadığımız için, yaptığımız yanlışlar için, yapmamız gerekenleri yapmadığımız, yapamadığımız için bizi affedin." dedi. Dilerim bütün #AKP Grubu bu vicdanlı sese kulak verir.
Teşekkür ederim. (#CHP sıralarından alkışlar)
Kategori
İngilizce Dersleri
Yorum yazmak için Giriş yap ya da Üye ol .
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.