Kille Koyu Kille Bükü - Dalaman Muğla 4K UHD

21 İzlenme
Published
https://www.youtube.com/channel/UC8wvSO_LvTBJsXUjhnLEIGw/join
ISBN 978-605-88104-0-2
Kille Koyu Kille Bükü - Dalaman Muğla 4K UHD
Dalaman ve Göcek doğa sahalarında muhteşem güzellikteki koyları gezerek bitirmek mümkün değildir. Kille koyu çok önemli bir yere sahiptir. Dalaman ve Göcek doğa ekosisteminin barındırdığı çok sayıda, keşfedilmeyi bekleyen, çam kokusunun eşlik ettiği patikalarda denize girilecek koy mevcuttur; Kille koyu da onlardan yalnızca bir tanesi olup en güzellerinden biri demek de hiç abartılı olmayacaktır. Bazı koylara halen araba ile ulaşım bile bulunmamaktadır.
Killer bükünde akşam gün batımı ve sabah gün doğumu mutlaka seyredilmeli, yoga ve meditasyon yapılmalıdır. Killer sahasında dağ, orman ve deniz renkleri inanılmaz güzellikte yeşil ve mavinin karışık tonları ortamında yapılacak bir kamp insan bedeni üzerinde çok olumlu etkiler bırakacaktır.
Kille bükünden Bedri Rahmi koyuna yürüyerek gidildiğinde sol tarafınızdan Ege denizinin göz alıcı güzellikleri ve karşı dağların barındırdığı koyları göreceksiniz. Koylar arası teknelerin denizdeki rotalarında bıraktıkları izleri sularda görebileceksiniz.
Bu koyların bir çoğuna yalnızca tekne turları ile ya da trekking yolu ile ulaşım sağlamak mümkün oluyor. Ancak Kille koyu sahasına araba ile ulaşım sağlanabiliyor. Kille koyu oldukça büyük ve göz alıcı güzellikleri barındırıyor. Koy sahasında denize girilecek birçok nokta bulunuyor.
Koyun arkasında ova, devamında ise çam ormanlarının kapladığı dağlık sahaların güzel peyzajlar sunan girintili çıkıntılı başka koylarına gitmekte olanaklıdır. Kille kıyısı boyunca, çam ağaçlarının gölgesinde mola vererek, denize girebilmek oldukça kolaydır. Kille koyu karavancıların en gözde uğrak alanlarından biridir. Deniz sakin ve berraktır.
Kille koyu sahilinde muhteşem güzellikteki plaja karşılık içme ve kullanma suyu bulunmuyor, alt yapı tesisleri inşa edilmemiştir. Plajı biraz çakıllı ve sörf için fazlasıyla uygundur. Hafta sonları, Dalaman yerlileri piknik yapmak ve denize girerek keyif sürmek için sıklıkla geliyorlar.
Göcek ve Dalaman yolunun 13. kilometresinden sonra sola sapan bir toprak yol ulaşılır. Yaklaşık yedi-sekiz kilometre sonra Kille Koyu’nun muhteşem manzarası görülmeye değer.
Göcek koyları arasında en güzel kamp mekânlarından biri olan Kille Koyu’na ulaşım oldukça zor olduğundan, buraya kamp için geldiğinizde hiçbir eksiğinizin bulunmaması gerekiyor. Kille Koyu’na giriş ücreti yoktur. Duş, WC, soyunma kabini gibi hizmetler bulunmamaktadır.
Kille Bükü, Boynuzbükü ile Taşkaya arasında kalan geniş koydur. Kille soluğana açıktır. Koy ortalarında günübirlik alargada kalan çok olur. En korunaklı mevkii, güney tarafıdır. Burada 10-12 metrelere demir atıp, karadan koltuk alınır. Kille bükü sahilinde plaj, plajın arkasında çamların gölgesinde bir kilise kalıntısı bulacaktır karaya çıkanlar.
Kille ve çevre sahasında yüksek biyolojik çeşitlilik bulunuyor. Birçok deniz çayırı türünden biri olarak çiçekli vasküler bir bitki türüdür ve bu tür, daha çok deniz yosunu ile birlikte su altındaki sulak alan toprağından kopup serbestçe sürüklenir. akıntılarla ve deniz kıyısına dalgalarla kıyıya sürüklenir.
Ayrıca bu sahada Deniz eriştesi, karadan denize dönüş yapmış olan Akdeniz'e endemik çiçekli bir bitki, tek çenekliler grubundan bir deniz otu deniz tabanında 30 metre derinliğe kadar inen ve kıyı ekosisteminde çok önemli yer tutan çayırlar oluşturur.
Kille, sarsala ve Bedri Rahmi havzasında Neptün deniz otu türü yaygın durumdadır. Bazen küçük Neptün otu olarak bilinir. Bir deniz otu olarak, su altında büyümeyle sınırlıdır ve Akdeniz'in sığ bölgelerinde daha yaygındır.
Dalaman’ın Kapukargın Mahallesi’nde bulunan Kille Sahili fazla kimse tarafından bilinmediği için oldukça sakin koylardan biridir. Burada sakin huzurlu bir gün geçirmek mümkündür. Yolu biraz zorlu olduğundan trekking yaparak veya tekne ile daha rahat şekilde ulaşım sağlanmaktadır.
Ilık olan denizi kıyı taraflarında biraz bulanıkken açıldıkça berraklaşmaktadır. Son derece bakir olan sahilde herhangi bir işletme bulunmadığından dolayı ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir yer bulunmaz. Bu anlamda yiyecek ve içeceğinizi kendinizle götürmelisiniz. Çabuk derinleşen denizinde yüzerken dikkatli olmak gerekmektedir. Hafif dalgalı olan denizi çakıllı bir sahile sahiptir.
Teknelerin sık ziyaret ettiği bu koylarda kirlilik göstergesi türler olan farklı tür solucanlar, deniz polikete solucanlarına rastlanmıştır. Bu bölgelerde ayrıca yoğun siyanobakteri gelişimleri de tespit edilmiştir. Belli bölgelere çok sayıda bireyi gözlenen bu türlerin bölgedeki dağılım ve popülasyon yapılarını tespit etmeye yönelik izleme çalışmaları yapılmalıdır.

---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak Sökmen
Çekim Tarihi : 06.07.2021
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 01.08.2021
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/MehmetSokmenAntalya
Kategori
Göcek
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.